MEBAswing 320 G-HSS
The universal helper: smart and uncomplicated Semi-automatic version. Particularly suitable for versatile use with different cross-sections, materials
The universal helper: smart and uncomplicated Semi-automatic version. Particularly suitable for versatile use with different cross-sections, materials, and frequently changing miter cuts. The universally applicable MEBAswing 405 DG miter band saw is ergonomically refined and offers an optimal price-performance ratio. T…
| Brand | MEBA |
|---|---|
| Cutting Capacity | Ø 410 mm / 620 x 410 mm |
| Working Area | 620 x 410 mm |
| Automation | Semi-automatic |
| Power | 3.0 kW |
| Recommended Use | Angular cutting, General metal cutting |
| Operation Type | Bandsaw |
| Recommended Materials | Carbon Steel, Stainless Steel, Aluminum |
| Thickness Range Mm | 0-410 mm |
| Work Area Mm | 620 x 410 mm |
| Automation Level | Semi-automatic |
| Budget Class | Mid |
| Max Section Mm | 410 mm |
| Power Kw | 3.0 kW |
| Recommended Use Case | Angular cutting, General metal cutting |
The universal helper: smart and uncomplicated
Semi-automatic version. Particularly suitable for versatile use with different cross-sections, materials, and frequently changing miter cuts. The universally applicable MEBAswing 405 DG miter band saw is ergonomically refined and offers an optimal price-performance ratio. The machine control complies with CE standard 89/289.
Standard Equipment
MEBAswing 405 DG is a strong fit for teams evaluating Bandsaw options and looking for a practical machine choice with clear technical positioning and straightforward production integration.
Try our smart finders
Try our smart finders