MEBAswing 405 DG
The universal helper: smart and uncomplicated Semi-automatic version. Particularly suitable for versatile use with different cross-sections, materials
MEBAsteel: Unconditionally fast and maximally reliable The powerful dual miter band saw is designed for the heaviest materials, varying profiles, and frequently changing miter cuts. Both-sided miters can be set easily and economically, fully integrated into the material flow, and operate unconditionally fast. The intel…
| Brand | MEBA |
|---|---|
| Cutting Capacity | Ø 510 mm / 1250 x 500 mm |
| Working Area | 1250 x 500 mm |
| Automation | Semi-automatic |
| Recommended Use | Heavy steel, Angular cutting |
| Operation Type | Bandsaw |
| Recommended Materials | Carbon Steel, Stainless Steel |
| Thickness Range Mm | 0-1250 mm |
| Work Area Mm | 1250 x 500 mm |
| Automation Level | Semi-automatic |
| Budget Class | Premium |
| Max Section Mm | 1250 mm |
| Power Kw | |
| Recommended Use Case | Heavy steel, Angular cutting |
MEBAsteel: Unconditionally fast and maximally reliable
The powerful dual miter band saw is designed for the heaviest materials, varying profiles, and frequently changing miter cuts. Both-sided miters can be set easily and economically, fully integrated into the material flow, and operate unconditionally fast.
The intelligent all-in-one concept includes all essential functions and, with its technological advantage, delivers one of the fastest and cleanest cuts in the industry.
Standard equipment
MEBAsteel 1250 DG is a strong fit for teams evaluating Bandsaw options and looking for a practical machine choice with clear technical positioning and straightforward production integration.
Try our smart finders
Try our smart finders