MEBAswing 405 DG
The universal helper: smart and uncomplicated Semi-automatic version. Particularly suitable for versatile use with different cross-sections, materials
MEBAsteel: Unconditionally fast and maximally reliable The powerful dual miter band saw is designed for the heaviest materials, varying profiles, and frequently changing miter cuts. Both-sided miters can be set easily and economically, fully integrated into the material flow, and operated unconditionally fast. The inte…
| Brand | MEBA |
|---|---|
| Cutting Capacity | Ø 510 mm / 1100 x 500 mm |
| Working Area | 1100 x 500 mm |
| Automation | Automatic |
| Power | 9.0 kW |
| Recommended Use | Heavy steel, Serial production, Angular cutting |
| Operation Type | Bandsaw |
| Recommended Materials | Carbon Steel, Stainless Steel |
| Thickness Range Mm | 0-1100 mm |
| Work Area Mm | 1100 x 500 mm |
| Automation Level | Automatic |
| Budget Class | Premium |
| Max Section Mm | 1100 mm |
| Power Kw | 9.0 kW |
| Recommended Use Case | Heavy steel, Serial production, Angular cutting |
MEBAsteel: Unconditionally fast and maximally reliable
The powerful dual miter band saw is designed for the heaviest materials, varying profiles, and frequently changing miter cuts. Both-sided miters can be set easily and economically, fully integrated into the material flow, and operated unconditionally fast.
The intelligent all-in-one concept includes all essential functions and, with its technological advantage, ensures one of the fastest and cleanest cuts in the industry.
Standart equipment
Fully automatic sawing cycle with combination of length, quantity, left and right miter
MEBA visualized program input with CE industrial control (CNC), fully automatic operation for any angle 30°–135°, length and quantity. Simple program creation and management of up to 255 programs. Operators enter saw tasks via a visual interface, minimizing input errors and allowing safe, easy creation of production orders by different operators
Infinitely variable saw feed control via ball screw drive
Automatic movement of clamping vices and digital miter adjustment to 0.1°. The material clamp automatically moves in flow direction according to the desired miter, keeping the material square and close to the saw band
Hydraulic full-stroke workpiece clamping. At any angle of the saw frame, material is clamped parallel at 90°, preventing forces that push it skewed against the fixed jaws
Saw band angled 3° to material support surface
Automatic saw frame clearance height adjustment via height control bar
Minimum speed and saw band break monitoring at the band wheel
MEBAsteel 1100 DGA-3300 is a strong fit for teams evaluating Bandsaw options and looking for a practical machine choice with clear technical positioning and straightforward production integration.
Try our smart finders
Try our smart finders