MEBAswing 405 DG
The universal helper: smart and uncomplicated Semi-automatic version. Particularly suitable for versatile use with different cross-sections, materials
MEBAsteel: Unconditionally fast and maximally reliable The powerful dual miter band saw is designed for the heaviest materials, varying profiles, and frequently changing miter cuts. Both-sided miters can be set easily and economically, fully integrated into the material flow, and operated unconditionally fast. The inte…
| Brand | MEBA |
|---|---|
| Cutting Capacity | Ø 510 mm / 1100 x 500 mm |
| Working Area | 1100 x 500 mm |
| Automation | Semi-automatic |
| Power | 9.0 kW |
| Recommended Use | Heavy steel, Angular cutting |
| Operation Type | Bandsaw |
| Recommended Materials | Carbon Steel, Stainless Steel |
| Thickness Range Mm | 0-1100 mm |
| Work Area Mm | 1100 x 500 mm |
| Automation Level | Semi-automatic |
| Budget Class | Premium |
| Max Section Mm | 1100 mm |
| Power Kw | 9.0 kW |
| Recommended Use Case | Heavy steel, Angular cutting |
MEBAsteel: Unconditionally fast and maximally reliable
The powerful dual miter band saw is designed for the heaviest materials, varying profiles, and frequently changing miter cuts. Both-sided miters can be set easily and economically, fully integrated into the material flow, and operated unconditionally fast.
The intelligent all-in-one concept includes all essential functions and, with its technological advantage, ensures one of the fastest and most advanced operations in the industry.
Standart equipment
Infinitely variable saw feed control via ball screw drive
Saw band angled 7° to the material support surface
Semi-automatic sawing cycle: clamp workpiece – cut – lift to preset height after cut completion
Rapid downfeed of the saw frame via push button to material edge
Miter pivot point at the intersection of saw band and fixed clamping jaw, ensuring no change in length measurement when angle is changed
Hydraulic full-stroke workpiece clamping, quick material clamping
Stable two-column linear-guided saw frame
Saw band angled 7° to the material support surface
Saw frame passage height adjustable via height control bar
Movable band guide arm, adjustable to material width
Integrated chip cleaning brush running with the saw band
Operating manual and spare parts list (digital)
1 MEBA bimetal saw band 4/6 TPI supplied with the machine
Optional
Hydraulic heater 3 kW
MEBAsteel 1100 DG is a strong fit for teams evaluating Bandsaw options and looking for a practical machine choice with clear technical positioning and straightforward production integration.
Try our smart finders
Try our smart finders