MEBAswing 405 DG
The universal helper: smart and uncomplicated Semi-automatic version. Particularly suitable for versatile use with different cross-sections, materials
MEBApro: Your introduction to automation The 90° automatic machine for single and series cuts and workpiece dimensions up to 300x260mm or 260mm diameter combines high performance with automation. The compact design requires little space and can be set up flexibly. High performance and cutting quality promise increased…
| Brand | MEBA |
|---|---|
| Cutting Capacity | Ø 260 mm / 300 x 260 mm |
| Working Area | 300 x 260 mm |
| Automation | Automatic |
| Power | 1.5 kW |
| Recommended Use | Serial production, Straight cutting |
| Operation Type | Bandsaw |
| Recommended Materials | Carbon Steel, Stainless Steel, Aluminum |
| Thickness Range Mm | 0-260 mm |
| Work Area Mm | 300 x 260 mm |
| Automation Level | Automatic |
| Budget Class | Mid |
| Max Section Mm | 260 mm |
| Power Kw | 1.5 kW |
| Recommended Use Case | Serial production, Straight cutting |
MEBApro: Your introduction to automation
The 90° automatic machine for single and series cuts and workpiece dimensions up to 300x260mm or 260mm diameter combines high performance with automation. The compact design requires little space and can be set up flexibly. High performance and cutting quality promise increased productivity, and easy commissioning and operation are provided. Standard equipment.
Standard equipment
MEBApro 260 GP is a strong fit for teams evaluating Bandsaw options and looking for a practical machine choice with clear technical positioning and straightforward production integration.
Try our smart finders
Try our smart finders