MEBAswing 405 DG
The universal helper: smart and uncomplicated Semi-automatic version. Particularly suitable for versatile use with different cross-sections, materials
MEBAmat: The powerhouse for efficient production use For a wide range of sawing tasks and maximum productivity: The high-performance automatic saw for even larger dimensions cuts everything from soft to extremely hard materials with all tool types, from bimetal to carbide. Fully networked and automated workflows minimi…
| Brand | MEBA |
|---|---|
| Cutting Capacity | Ø 435 mm / 450 x 435 mm |
| Working Area | 450 x 435 mm |
| Automation | Automatic |
| Power | 5.5 kW |
| Recommended Use | Serial production, General metal cutting |
| Operation Type | Bandsaw |
| Recommended Materials | Carbon Steel, Stainless Steel, Aluminum |
| Thickness Range Mm | 0-435 mm |
| Work Area Mm | 450 x 435 mm |
| Automation Level | Automatic |
| Budget Class | Premium |
| Max Section Mm | 435 mm |
| Power Kw | 5.5 kW |
| Recommended Use Case | Serial production, General metal cutting |
MEBAmat: The powerhouse for efficient production use
For a wide range of sawing tasks and maximum productivity: The high-performance automatic saw for even larger dimensions cuts everything from soft to extremely hard materials with all tool types, from bimetal to carbide. Fully networked and automated workflows minimize overhead costs and require minimal personnel – ideal for continuous operation in single- or multi-shift use. The enclosed design ensures safe and clean operation.
Standard equipment
Band tension testing device
Specifications subject to change without notice.
MEBAmat 435 is a strong fit for teams evaluating Bandsaw options and looking for a practical machine choice with clear technical positioning and straightforward production integration.
Try our smart finders
Try our smart finders