MEBAswing 405 DG
The universal helper: smart and uncomplicated Semi-automatic version. Particularly suitable for versatile use with different cross-sections, materials
MEBAmat: The powerhouse for efficient production use For a wide range of sawing tasks and maximum productivity: The high-performance automatic saw cuts everything from soft to extremely hard materials, using all tool types, from bimetal to carbide. Fully networked and automated processes minimize overhead costs and req…
| Brand | MEBA |
|---|---|
| Cutting Capacity | Ø 330 mm / 350 x 330 mm |
| Working Area | 350 x 330 mm |
| Automation | Automatic |
| Power | 3.9 kW |
| Recommended Use | Serial production, General metal cutting |
| Operation Type | Bandsaw |
| Recommended Materials | Carbon Steel, Stainless Steel, Aluminum |
| Thickness Range Mm | 0-330 mm |
| Work Area Mm | 350 x 330 mm |
| Automation Level | Automatic |
| Budget Class | Premium |
| Max Section Mm | 330 mm |
| Power Kw | 3.9 kW |
| Recommended Use Case | Serial production, General metal cutting |
MEBAmat: The powerhouse for efficient production use
For a wide range of sawing tasks and maximum productivity: The high-performance automatic saw cuts everything from soft to extremely hard materials, using all tool types, from bimetal to carbide. Fully networked and automated processes minimize overhead costs and require minimal personnel – ideal for continuous operation in single- or multi-shift use. The enclosed design ensures safe and clean operation.
Standard equipment
MEBAmat 330 is a strong fit for teams evaluating Bandsaw options and looking for a practical machine choice with clear technical positioning and straightforward production integration.
Try our smart finders
Try our smart finders