MEBAswing 405 DG
The universal helper: smart and uncomplicated Semi-automatic version. Particularly suitable for versatile use with different cross-sections, materials
MEBAeco: Ready-made individuality 2-column guided high-performance metal band saw with semi-automatic operation. A metal band saw for straight cuts, particularly suitable for versatile use with different cross-sections and hard materials. Standard equipment Semi-automatic sawing cycle with workpiece clamping – cutting…
| Brand | MEBA |
|---|---|
| Cutting Capacity | Ø 510 mm / 700 x 500 mm |
| Working Area | 700 x 500 mm |
| Automation | Semi-automatic |
| Power | 7.5 kW |
| Recommended Use | General metal cutting, Straight cutting |
| Operation Type | Bandsaw |
| Recommended Materials | Carbon Steel, Stainless Steel, Aluminum |
| Thickness Range Mm | 0-510 mm |
| Work Area Mm | 700 x 500 mm |
| Automation Level | Semi-automatic |
| Budget Class | Entry |
| Max Section Mm | 510 mm |
| Power Kw | 7.5 kW |
| Recommended Use Case | General metal cutting, Straight cutting |
MEBAeco: Ready-made individuality
2-column guided high-performance metal band saw with semi-automatic operation. A metal band saw for straight cuts, particularly suitable for versatile use with different cross-sections and hard materials.
Standard equipment
MEBAeco 510 is a strong fit for teams evaluating Bandsaw options and looking for a practical machine choice with clear technical positioning and straightforward production integration.
Try our smart finders
Try our smart finders