MEBAswing 405 DG
The universal helper: smart and uncomplicated Semi-automatic version. Particularly suitable for versatile use with different cross-sections, materials
MEBAeco: Die Individualität von der Stange 2-column high-performance metal band sawing machine with semi-automatic design. A metal band sawing machine for straight cuts. Particularly suitable for universal use with different cross-sections and hard materials. Standard equipment Semi-automatic sawing process with workpi…
| Brand | MEBA |
|---|---|
| Cutting Capacity | Ø 410 mm / 700 x 410 mm |
| Working Area | 700 x 410 mm |
| Automation | Semi-automatic |
| Power | 5.5 kW |
| Recommended Use | General metal cutting, Straight cutting |
| Operation Type | Bandsaw |
| Recommended Materials | Carbon Steel, Stainless Steel, Aluminum |
| Thickness Range Mm | 0-410 mm |
| Work Area Mm | 700 x 410 mm |
| Automation Level | Semi-automatic |
| Budget Class | Entry |
| Max Section Mm | 410 mm |
| Power Kw | 5.5 kW |
| Recommended Use Case | General metal cutting, Straight cutting |
MEBAeco: Die Individualität von der Stange
2-column high-performance metal band sawing machine with semi-automatic design. A metal band sawing machine for straight cuts. Particularly suitable for universal use with different cross-sections and hard materials.
Standard equipment
MEBAeco 410 is a strong fit for teams evaluating Bandsaw options and looking for a practical machine choice with clear technical positioning and straightforward production integration.
Try our smart finders
Try our smart finders