MEBAswing 405 DG
The universal helper: smart and uncomplicated Semi-automatic version. Particularly suitable for versatile use with different cross-sections, materials
MEBAeco: Ready-made individuality Semi automatic bandsaw with 2-column linear guided double mitering. Metal-bandsawing machine with stepless mitre adjustment 30° – 45° – 90° – 135° and with patented mitre system (ERP Nr. 0491120). Especially suitable for cutting material with different cross sections. For frequent chan…
| Brand | MEBA |
|---|---|
| Cutting Capacity | Ø 335 mm / 500 x 335 mm |
| Working Area | 500 x 335 mm |
| Automation | Semi-automatic |
| Power | 3.0 kW |
| Recommended Use | Angular cutting, General metal cutting |
| Operation Type | Bandsaw |
| Recommended Materials | Carbon Steel, Stainless Steel, Aluminum |
| Thickness Range Mm | 0-335 mm |
| Work Area Mm | 500 x 335 mm |
| Automation Level | Semi-automatic |
| Budget Class | Entry |
| Max Section Mm | 335 mm |
| Power Kw | 3.0 kW |
| Recommended Use Case | Angular cutting, General metal cutting |
MEBAeco: Ready-made individuality
Semi automatic bandsaw with 2-column linear guided double mitering. Metal-bandsawing machine with stepless mitre adjustment 30° - 45° - 90° - 135°and with patented mitre system (ERP Nr. 0491120). Especially suitable for cutting material with different cross sections. For frequent change of straight and mitre cuts.Center of rotation remains the same for each mitre.The MEBA mitre bandsawing machine MEBAeco 335 DG is an ergonomic machine built with experience gained over a long period of year. Simple central operation. Machine control according CE-Norm 89/289.
Standard equipment
MEBAeco 335 DG is a strong fit for teams evaluating Bandsaw options and looking for a practical machine choice with clear technical positioning and straightforward production integration.
Try our smart finders
Try our smart finders