MEBAswing 405 DG
The universal helper: smart and uncomplicated Semi-automatic version. Particularly suitable for versatile use with different cross-sections, materials
MEBAeco: Ready-made individuality 2-column linear guided metal-bandsawing machine Semi automatic bandsaw The universally useable bandsawing machine MEBAeco 335 is ergonomically developed and the relation between efficiency and price is optimal. The MEBAeco 335 is easy to operate. The performance of the machine is accor…
| Brand | MEBA |
|---|---|
| Cutting Capacity | Ø 335 mm / 500 x 335 mm |
| Working Area | 500 x 335 mm |
| Automation | Semi-automatic |
| Power | 3.0 kW |
| Recommended Use | General metal cutting, Straight cutting |
| Operation Type | Bandsaw |
| Recommended Materials | Carbon Steel, Stainless Steel, Aluminum |
| Thickness Range Mm | 0-335 mm |
| Work Area Mm | 500 x 335 mm |
| Automation Level | Semi-automatic |
| Budget Class | Entry |
| Max Section Mm | 335 mm |
| Power Kw | 3.0 kW |
| Recommended Use Case | General metal cutting, Straight cutting |
MEBAeco: Ready-made individuality
2-column linear guided metal-bandsawing machineSemi automatic bandsawThe universally useable bandsawing machine MEBAeco 335 is ergonomically developed and the relation between efficiency and price is optimal. The MEBAeco 335 is easy to operate. The performance of the machine is according to the CE-Norm 89/289.
Standard equipment
MEBAeco 335 is a strong fit for teams evaluating Bandsaw options and looking for a practical machine choice with clear technical positioning and straightforward production integration.
Try our smart finders
Try our smart finders