MEBAswing 405 DG
The universal helper: smart and uncomplicated Semi-automatic version. Particularly suitable for versatile use with different cross-sections, materials
MEBAbase: The must-have for doers The starter saws of the MEBAbase series are suitable for a wide range of applications and are reliable all-rounders. Whether for your hobby in the garage, craftsman or metal worker – there is something for everyone. Standard equipment Access protection in accordance with CE standard wi…
| Brand | MEBA |
|---|---|
| Cutting Capacity | Ø 335 mm / 500 x 335 mm |
| Working Area | 500 x 335 mm |
| Automation | Automatic |
| Power | 3.0 kW |
| Recommended Use | Angular cutting, Serial production |
| Operation Type | Bandsaw |
| Recommended Materials | Carbon Steel, Stainless Steel, Aluminum |
| Thickness Range Mm | 0-335 mm |
| Work Area Mm | 500 x 335 mm |
| Automation Level | Automatic |
| Budget Class | Entry |
| Max Section Mm | 335 mm |
| Power Kw | 3.0 kW |
| Recommended Use Case | Angular cutting, Serial production |
MEBAbase: The must-have for doers
The starter saws of the MEBAbase series are suitable for a wide range of applications and are reliable all-rounders. Whether for your hobby in the garage, craftsman or metal worker - there is something for everyone.
Standard equipment
MEBAbase 33 DGA is a strong fit for teams evaluating Bandsaw options and looking for a practical machine choice with clear technical positioning and straightforward production integration.
Try our smart finders
Try our smart finders