MEBAswing 405 DG
The universal helper: smart and uncomplicated Semi-automatic version. Particularly suitable for versatile use with different cross-sections, materials
MEBAbase: The must-have for doers. The saws in the MEBAbase series are suitable for a wide range of applications and are reliable all-rounders. With the MEBAbase 32 A, you are choosing a straight-cut automatic saw with sophisticated technology. Standard equipment Fully enclosed automatic band saw for safe, clean, and q…
| Brand | MEBA |
|---|---|
| Cutting Capacity | Ø 320 mm / 320 x 320 mm |
| Working Area | 320 x 320 mm |
| Automation | Automatic |
| Recommended Use | Serial production, Straight cutting |
| Operation Type | Bandsaw |
| Recommended Materials | Carbon Steel, Stainless Steel, Aluminum |
| Thickness Range Mm | 0-320 mm |
| Work Area Mm | 320 x 320 mm |
| Automation Level | Automatic |
| Budget Class | Entry |
| Max Section Mm | 320 mm |
| Power Kw | |
| Recommended Use Case | Serial production, Straight cutting |
MEBAbase: The must-have for doers.
The saws in the MEBAbase series are suitable for a wide range of applications and are reliable all-rounders. With the MEBAbase 32 A, you are choosing a straight-cut automatic saw with sophisticated technology.
Standard equipment
MEBAbase 32 A is a strong fit for teams evaluating Bandsaw options and looking for a practical machine choice with clear technical positioning and straightforward production integration.
Try our smart finders
Try our smart finders