MEBAswing 405 DG
The universal helper: smart and uncomplicated Semi-automatic version. Particularly suitable for versatile use with different cross-sections, materials
MEBAbase: The must-have for doers The starter saws of the MEBAbase series are suitable for a wide range of applications and are reliable all-rounders. Whether for your hobby in the garage, craftsman or metal worker – there is something for everyone. The universally usable miter band saw machine MEBAbase 24 DG-HS is erg…
| Brand | MEBA |
|---|---|
| Cutting Capacity | Ø 260 mm / 300 x 260 mm |
| Working Area | 300 x 260 mm |
| Automation | Semi-automatic |
| Recommended Use | Angular cutting, Workshop use |
| Operation Type | Bandsaw |
| Recommended Materials | Carbon Steel, Stainless Steel, Aluminum |
| Thickness Range Mm | 0-260 mm |
| Work Area Mm | 300 x 260 mm |
| Automation Level | Semi-automatic |
| Budget Class | Entry |
| Max Section Mm | 260 mm |
| Power Kw | |
| Recommended Use Case | Angular cutting, Workshop use |
MEBAbase: The must-have for doers
The starter saws of the MEBAbase series are suitable for a wide range of applications and are reliable all-rounders. Whetherfor your hobby in the garage, craftsman or metal worker - there is something for everyone.The universally usable miter band saw machine MEBAbase 24 DG-HS is ergonomically mature and has an optimal price-performance ratio.Simple central operation.
Standard equipment
The machine is delivered WITHOUT hydraulic oil. This (approx. 25 l) must be filled in before commissioning and the fill level checked.
MEBAbase 24 DG-HS is a strong fit for teams evaluating Bandsaw options and looking for a practical machine choice with clear technical positioning and straightforward production integration.
Try our smart finders
Try our smart finders