MEBA bandsaw blade - Performance+ 4860x34x304
34 mm Performance+ blade for demanding steels, faster cutting, and long service life.
Price on request
QTY
Description
The MEBA Performance+ 4860x34x304 is suited to more demanding production work where the blade must handle higher temperatures, greater downforce, and abrasive conditions. It is a strong choice for users cutting tougher steel grades and mixed industrial materials at productivity-oriented feed rates.
Technical attributes
| Brand | MEBA |
|---|---|
| Blade Family | Performance+ |
| Blade Material | M42 |
| Tooth Pitch | 3/4 TPI |
| Blade Length | 4860 mm |
| Blade Width | 34 mm |
| Blade Thickness | 1.1 mm |
| Tooth Shape | Normal |
| Recommended Materials | Carbon steel, Stainless, Aluminum, Copper/Brass, Titanium |
| Recommended Profile Types | Solid, Tube/Pipe, Structural profile |
| Section Min Mm | 50 |
| Section Max Mm | 250 |
| Tooth Pitch Tpi Min | 3.0 |
| Tooth Pitch Tpi Max | 4 |
| Application Focus | speed, life |
| Duty Class | heavy |
| Machine Compatibility | |
| Blade Length Mm | 4860 |
| Blade Width Mm | 34 |
| Blade Thickness Mm | 1.1 |